Hyldeblomstsaft

Hyldeblomstsaft

Hyldeblomstsaft er smagen af sommer på flaske, så sommeren kan nydes over lang tid. Hyldeblomstsaft er bare noget der skal laves når det juni – Hyldeblomsterne springer ud på nogenlunde samme tid som studenterne. Så det er da oplagt at servere et lækkert glas hyldeblomst til studenterfesten.

Hyldeblomstsaft er forholdsvis billigt at lave, da du gratis kan finde hyldeblomster mange steder. Du skal blot sikre dig at du plukker dine hyldeblomster et sted, hvor de ikke er forurenet af bilos.

Gode produkter til hyldeblomstsaft

Ingredienser i hyldeblomstsaft

  • 30 store hyldeblomstskærme
  • 3 citroner (usprøjtede)
  • 25 g citronsyre
  • 1 kg sukker
  • 1 liter vand

Hvordan laver man hyldeblomstsaft?

  1. Ryst dine hyldeblomstskærme fri for små dyr – undgå at skylle dem.
  2. Pil de groveste stængler af
  3. Skær citronerne i skiver
  4. Kom skærme, citroner og citronsyre i en stor 5 l. Condibøtte
  5. Kog vand og sukker op til sukkeret er helt opløst
  6. Hæld nu sukkerlagen over dine skærme
  7. Rør rundt
  8. Lad det køle lidt af inden du sætter låget på Condibøtten
  9. Sæt på køl i 4 dage
  10. Si nu din hyldeblomst saft – og kom på helt rene flasker.

Opskriften rækker til ca. 1½ liter

Rigtig god fornøjelse – Hilsen Pia 🙂

Følg med på Facebook og/eller Instagram – og få flere opskrifter, tilbud og nyheder… – I bagegruppen Nyborgs Bagegruppe på Facebook kan du dele billeder af det du bager, hente inspiration, stille og svare på spørgsmål

Nyborgs Bagegruppe
Skøn bagegruppe på Facebook, hvor du kan dele billeder af dine kager og brød – Søge inspiration, stille spørgsmål og hjælpe andre bageglade – Jeg glæder mig til at byde dig velkommen 🙂

Se hvad andre køber…

Se vores populære condibøtter til opbevaring af mad.