**
Husblas-bladene er blevet mindre og tykkere, så du skal blot anvende samme antal blade som tidligere.
Tilberedning: Læg husblas bladene i blød i koldt vand i ca. 5 min. Tryk bladene fri for væske. Kolde retter: Smelt bladene over et vandbad eller i en mikrobølgeovn (må ikke koge). Lad husblassen køle inden den røres i retten. Varme retter: Tilsæt de opblødte blade direkte i dne varme væske og rør til baldene er opløst.
Dosering – en tommelfingerregel:
Løs gelé: 5-6 blade pr. ½ liter væske.
Fast gelé: 8-9 blade pr. ½ liter væske.
Husblas opbevares tørt og lugtfrit.
Ingredienser Husblas
Gelatine (svin).
| Energi: | 1450,2 kJ/341,4 kcal |
| Fedt: | 0,6 g |
| – heraf mættede fedtsyrer: | 0,3 g |
| Kulhydrat: | 0 g |
| – heraf sukkerarter: | 0 g |
| Kostfibre: | 0 g |
| Protein: | 84 g |
| Salt: | 1,5 g |

Wilton Tyl, blomst, nr. 224, Drop Flower


