**
Pistaciepasta fra Funcakes giver lækker smag til smørcreme, mousser, fromager, is og forskellige fyld i kager, når du ønsker en skøn smag af pistacie Du kan også bruge denne jordbærpasta i din kagedej – fx lagkage eller cupcakes. Følg blot den anbefalede dosis, som er angivet på pakken. Hvis du bager ved højre temperaturer end 200 grader C, tilsættes lidt ekstra, da den høje temperatur svækker smagsstyrken. Pastaen kan også tilsættes din chokoladeganache.
Ingredienser i Pistaciepasta
PISTACIENØDDER (65%), vegetabilske fedtstoffer og olie (palme, rapsfrø, solsikke), smagspasta, farve: E140, E100, emulgator: E322 (SOJA).
Allergener er markeret med STOR skrift.
Kan indeholde spor af mælk.
Anbefalet dosering: 30g pr. 500g.
Indhold: 80 gram.
| Næringsindhold | pr. 100 g |
| Energi (kj/kcal) | 3077/735 |
| Fedt | 72 g |
| Heraf mættede fedtsyrer | 21 g |
| Kulhydrat | 4,3 g |
| Heraf sukkerarter | 2,4 g |
| Protein | 14,5 g |
| Salt | 0,8 g |
FunCakes Flavour Paste -Pistachio- 80g

HoM Muffinsforme, sort folie, 24 stk



