100 g Vandbakkelse Mix
150 g Vand 40 °C
Røres glat med spartel i 6 min. ved mellem hastighed.
BAGNING:
Bages ved 200 °C i ca. 20 min.
Frysefast rå og bagt
Indgredienser:
HVEDEmel, vegetabilsk fedt (palme, raps), ÆGGEpulver, HVEDEstivelse, bagepulver (E450, E500), salt, emulgator (E471).
| NÆRINGSVÆRDI PR. 100 G | |
| Energi: | 2236 kJ/536 kcal |
| Fedt | 34 g |
| – heraf mættede | 12,6 g |
| Kulhydrater | 41 g |
| – heraf sukkerarter | 0,7 g |
| Fiber | 1 g |
| Protein | 15 g |
| Salt | 2,3 g |
OPBEVARING
Tørt, køligt og i tæt lukket emballage






