Xanthangummi er en gummi, der kan bruges som fortykningsmiddel. Du kan også bruge dette smagløse pulver fra FunCakes til at lave spiselig lim og gumpaste
Ingredienser: E415 xanthan gummi (100%). Kan indeholde spor af: ÆG, MÆLK, NØDDER Dette produkt er: Halal-certificeret, egnet til vegetarer, egnet til veganere.
Opbevares køligt og tørt ved 12-20 °C
| Næringsindhold | pr. 100 g |
| Energi (kj/kcal) | – |
| Fedt | 0 g |
| Heraf mættede fedtsyrer | 0 g |
| Kulhydrat | 0 g |
| Heraf sukkerarter | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |

Funktion Springform, Ø20 cm



