Denne lækre marcipan fra FunCakes er både fleksibel og super nem at arbejde med. Marcipanen er velegnet til udrulning dekorering af kager. Ønsker du en lysere farve, kan du blande den farvede marcipan med almindelig marcipan. Du kan også blande de forskellige farver fra FunCakes-serien. For at kunne dække en rund kage med en diameter på ca. 25 cm. eller en firkantet kage på 20 cm. skal der bruges ca. 500 g. marcipan. Ælt marcipanen før brug, og rul den ud på et tyndt lag flormelis, for at undgå at marcipanen hænger fast.
Ingredienser: sukker, MANDLER (20%), vand, invertsukkersirup, stabilisator: E420, fortykningsmiddel: E466, fugtighedsbevarende middel: E1103, syre: E330, aroma, farve: E133.
For allergener, se ingredienser med STOR skrift.
Kan indeholde spor af: soja.
| Næringsindhold | pr. 100 g |
| Energi (kj/kcal) | 1736/415 |
| Fedt | 11 g |
| Heraf mættede fedtsyrer | 1,1 g |
| Kulhydrat | 76 g |
| Heraf sukkerarter | 73 g |
| Protein | 3,5 g |
| Salt | 0,1 g |
FunCakes Marzipan Ice Blue 250g

Wilton Doughnut bageform / Donut bageform
Funktion Klejnerulle - Klejner klar med et rul



