**
Ingredienser Gelatinepulver
Gelatine (svin)
| Energi: | 1517 kJ / 357 kcal |
| Fedt: | 0 g |
| – heraf mættede fedtsyrer: | 0 g |
| Kulhydrat: | 0,3 g |
| – heraf sukkerarter: | 0,3 g |
| Kostfibre: | 0 g |
| Protein: | 89 g |
| Salt: | 0,38 g |
Se butikkens åbningstider på forsiden Luk
Fortsæt til indhold1 HVERDAGS LEVERING
BESØG VORES BUTIK I SVENSTRUP
BETAL MED MOBILEPAY
BESØG VORES BUTIK I SVENSTRUP
BETAL MED MOBILEPAY
1 HVERDAGS LEVERING
24,95 kr.
Gelatinepulver anvendes i stedet for husblas som fortykningsmiddel. Gelatinepulveret kan bl.a. bruges i fløde, cremer, mousser, budding og frugtgelé.
En teske (5 ml) gelatinepulver svarer til 2 blade husblas (á 1,7 g).
Bland gelatinepulveret med koldt/kaldt vand (1 spsk./ss vand til 1 tsk./ts pulver). Smelt gelatinen i varmt vandbad eller 30 sek. i mikroovn. Rør til det er jævnt og tilsæt retten. Afkøles mindst 4 timer inden servering.
Ikke på lager


**
Gelatine (svin)
| Energi: | 1517 kJ / 357 kcal |
| Fedt: | 0 g |
| – heraf mættede fedtsyrer: | 0 g |
| Kulhydrat: | 0,3 g |
| – heraf sukkerarter: | 0,3 g |
| Kostfibre: | 0 g |
| Protein: | 89 g |
| Salt: | 0,38 g |
For at give dig den bedste oplevelse bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller tilgå enhedsoplysninger. Samtykke til disse teknologier giver os mulighed for at behandle data såsom browseradfærd eller unikke ID'er på dette websted. Manglende samtykke eller tilbagetrækning af samtykke kan have en negativ indvirkning på visse funktioner.